- Терминът витамин А включва група мастно разтворими съединения, които са близки по структура и проявяват биологично действие, подобно на това на главния представител ретинол, наречени ретиноиди.
- Ретинол (витамин А- алкохол)
- Ретинал (витамин А – алдехид)
- Ретиноева киселина
АБСОРБЦИЯ, ТРАНСПОРТ И ЗАПАСИ
- Ретинолът се абсорбира ефективно (70-90%), когато се приема във физиологични количества.
- Каротеноидите се абсорбират 20-50%; когато са разтворени в мазнини се абсорбират значително по-добре. Ефективността на абсорбция на каротеноидите намалява значително при прием на големи количества. Бета-каротенът се превръща в ретинол и след това в ретинил естери в мукозните клетки на стомашно-чревната лигавица.
- Ретинил естерите и каротеноидите постъпват в кръвта включени в остатъци на хиломикрони и се натрупват основно в хепатоцитите на черния дроб. Витамин А нормално се транспортира в кръвта като 1:1:1 тримолекулярен комплекс с ретинол свързващия белтък (РСВ) и трансферитин.
- Витамин А се натрупва главно в черния дроб, където се синтезира РСВ.
МЕТАБОЛИЗЪМ
- Ретинолът се метаболизира бавно в черния дроб и периферните тъкани до многобройни продукти, които се елиминират с жлъчката. Времето на полуживот за напълно изчерпване при човека е 128-156 дни. Около 70% от метаболитните продукти се отделят с изпражненията.
ФУНКЦИИ
- Зрение: Светлинно-рецепторните зрителни клетки в ретината на окото наречени “пръчици” ни позволяват да различаваме между светло и тъмно. Тези клетки съдържат светлочувствителен пигмент – зрителен пурпур (родопсин), който представлява комплекс от белтъка опсин и витамин А. Първоначален фотохимичен процес – много бърза изомеризация на 11-cis-ретинал до аll-trans-ретинал, отделя се от родопсина.
Когато пръчиците са изложени на светлина, родопсинът се разпада, освoбождавайки електрични импулси към мозъка. Тези стимули се пренасят в комбинирана картина, която ние “виждаме”. В същото време в зрителните клетки се образува нов родопсин от опсин и витамин А.
- Клетъчна диференциация
Процесът, при който клетки и тъкани се “програмират” за осъществяване на специализираните им функции се нарича диференциация. Витамин А е необходим за нормалната диференциация на епителните клетки (клетките на всички тъкани, покриващи тялото като кожа, мукозни мембрани, стени на кръвоносни съдове и роговица).
При витамин А дефицит клетките губят способността си да се диференцират правилно и много мукозо-секретиращи тъкани се кератинизират / стават сухи и лющещи се/.
Молекулярни механизми на тази важна функция – влияние на ретинола и ретиноевата киселина върху генната експресия. Ето защо витамин А е есенциален за ембрионалното развитие.
- Растеж: Витамин А играе важна роля за нормалния растеж и развитие.
Като индикатор на началото на витамин-А-дефицит често служи така нареченото “плато на растежа”. В основата на тази функция е ролята на витамин А в клетъчната диференциация, а също така влиянието му върху синтеза на растежни фактори. Витамин А се свързва още с много други физиологични процеси, включително сперматогенезата, имунния отговор, вкуса, слуха, апетита. Повечето от тези процеси директно или индиректно зависят от клетъчната диференциация.
ПРЕПОРЪЧИТЕЛЕН ПРИЕМ
- Преди потребностите от витамин А са се изразявали в международни единици (IU), но понастоящем се изразяват в Ретинол еквиваленти. По определение един ретинол еквивалент (RE) е равен на:
- 1RE = 1 mcg ретинол = 6 mcg бета каротин = 3.33 IU винаминна активност от ретинол
ПРЕПОРЪЧИТЕЛЕН ПРИЕМ, 2005
Кърмачета
0 – 6 мес. – 375 РЕ
6 – 12 мес. – 400 РЕ
Деца
1 – 3 г. – 400 РЕ 10 – 14 г. (м, ж) – 600 РЕ
3 – 7 г. – 450 РЕ 14 – 19 г. (м) – 800 РЕ
7 – 10 г. – 500 РЕ 10 – 19 г. (ж) – 700 РЕ
Възрастни
Мъже над 18 г. – 800 РЕ
Жени над 18 г. – 700 РЕ
Бременни жени:
18 г. – 750
19 г. – 800
Лактиращи жени:
18 г. – 1100
19 г. – 1200
ГОРНИ ГРАНИЦИ ЗА НЕРИСКОВ ДНЕВЕН ХРАНИТЕЛЕН ПРИЕМ
- Висок прием на витамин А – токсични ефекти.
- Регулярният прием на витамин А от възрастни ( 19 г.) не трябва да надвишава
3000 мкг РЕ дневно при жените и мъжете
- При жени в менопауза – риск за фрактури на костите при прием над 1500 мкг РЕ – намалява костната плътност
- При бременност и кърмене:
18 г. – 2600 мкг РЕ
19 г. – 3000 мкг РЕ
- Децата са по-чувствителни към токсичността на витамин А и горните граници за нерисков дневен прием са :
1-3 години – 800 мкг РЕ;
3-7 години – 1100 мкг РЕ;
7-10 години – 1500 мкг РЕ;
10-14 години – 2000 мкг РЕ
14-19 години – 2600 мкг РЕ.
Ретинолът в големи количества може да предизвика тератогенен ефект.
- Жени, на които предстои бременност и бременни жени трябва да бъдат особено внимателни при консумация на храни, богати на витамин А и прием на хранителни добавки.
- Трябва да се има предвид, че в една порция от 150 г черен дроб се съдържат количества витамин А значително надвишаващи горната граница за нерисков прием.
ДЕФИЦИТ
- В една средно европейска популация, при смесено хранене средният прием на витамин А обикновено е достатъчен. Само в случаите на небалансирано хранене, например при вегетарианците, или в страни със сериозни икономически проблеми и голяма бедност може да се установи дефицит на витамин А.
Определението за витамин А дефицит е основано на плазмените концентрации. Както е определено от СЗО, тежък дефицит се очаква при серумни концентрации под 0.35 μmol/l, а субклиничен дефицит – между 0.35 и 0.70 μmol/l . Понякога субклиничен дефицит се наблюдава при нива на ретинола в серума 0.70 – 1.05 μmol/l .
Един от най-рaнните симптоми на витамин А дефицита е намаляването на нощното зрение , т.нар. “кокоша слепота” – нарушена функция да се вижда в мъждива светлина.
- Появата на кожни лезии (фоликуларна хиперкератиноза) също е ранен показател на неадекватен статус на витамин А.
Тежкият дефицит, който се среща предимно при децата води до дегенеративни промени на корнеята (ксерофталмия), до перфорация на роговицата и слепота.
- Витамин А дефицитът сега е най-широко разпространен и най-сериозен при малките деца с недохранване (Африка, Азия). Тя е водещата причина за детската слепота.
ТОКСИЧНОСТ
Може да настъпи:
– при възрастни след прием на единична доза от 300 мг ( 1 млн МЕ) ретинол,
– при деца след прием на 60 мг ретинол (200 000 МЕ),
– при кърмачета след прием на 30 мг ретинол (100 000 МЕ).
Токсичните прояви се появяват след около 6 часа и изчезват след 36 часа. Те включват:
тежко главоболие (дължи се на повишено вътречерепно налягане) , болезнена възпалена уста ,кървящи венци , замаяност повръщане , нарушено зрение ,увеличен черен дроб ; при кърмачета – изпъкване на фонтанелата
Белези на хронична токсичност могат да се появят след прием на повече от 15 мг (50 000 МЕ) ретинол при възрастните и 6 мг (20 000 МЕ) при кърмачета и малки деца за продължителен период от време – няколко седмици.
Бременност
- Високите количества на витамин А по време на бременност (обикновено над 7500 мкг РЕ, но има единични случаи при прием на 3000 мкг РЕ) може да предизвикат спонтанен аборт, аномалии в развитието на плода и вродени дефекти на новороденото.
- Не се препоръчва бременни жени или жени, които имат намерение да забременяват да взимат витамин А като добавка към храната или други препарати, съдържащи витамин А без препоръката на лекар. Препоръчва се да се избягва честата консумация на черен дроб.
ВИТАМИН А – ХРАНИТЕЛНИ ИЗТОЧНИЦИ
- Витамин А се среща в храни от животински произход, основно като ретинил естери.
- Основният хранителен прием в повечето индустриализирани страни понастоящем произхожда от черен дроб, яйца, млечни продукти и маргарин, като в много страни последният се обогатява с витамин А.
- Източник на витамин А от растителен произход са каротеноидите, част от които могат да бъдат превърнати във витамин А. Тези провитамини включват част от жълтите и оранжеви пигменти на много плодове и зеленчуци.
- От всичките около 600 каротеноиди, които съществуват в природата само около 50 показват провитамин А активност.
Аll-trans бета-каротенът е формата, която най-лесно и в най-голяма степен се превръща във витамин А.
- Източници на бета-каротен са зелените листни зеленчуци и зелените, оранжевите и червените зеленчуци и плодове като моркови, броколи, чушки, домати, кайсии, праскови, пъпеши, тикви, нектарини.