Разпределение на калция в тъканите:
От всички минерали Са е в най-голямо количество в човешкия организъм: средно 1.2 кг . 99% от Са е локализиран в костите и зъбите под формата на калциев хидроксиапатит. При възрастен човек Са в костите е 1000-1800 г в зависимост от пола.Останалият 1% е локализиран в кръвта и екстрацелуларните течности. 60% от екстрацелуларния калций е йонизиран и физиологически активен.Интрацелуларният Са е в извънредно малко количество.
Регулация на калциевата хомеостаза
Системата, поддържаща Са хомеостаза е комплексна и високо интегрирана.
Тя включва взаимодействието паратиреоидния хормон (ПТХ) и витамин D, които повишават нивото на Са в кръвта, и хормона калцитонин, продуциращ се от тиреоидната жлеза, който стимулира екскрецията на Са.
Витамин D3 (който или е приет с храната, или е образ. в кожата от 7-дехидрохолетерол) претърпява начална ензимна трансформация в черния дроб до 25(ОН) D3. Този метаболит е основна циркулираща форма на витамин D. Впоследствие в бъбрека протича вторично хидроксилиране до 1, 25 (ОН)2D3 (калцитриол). Нивата на калция в кръвта и хранителния му прием, както и паратироидния хормон регулират бъбречната 1-хидроксилаза, с най-голяма роля за метаболитния контрол на образуването на калцитриол.
Абсорбция и фактори, повлияващи абсорбцията на Са++
Активен трансцелуларен транспорт, свързан със съдържанието на Са в храната и витамин D: намалено ниво на Са в кръвта→секреция на ПТХ→синтез на витамин D3 →увеличена Са абсорбция
Пасивен парацелуларен път: не се регулира и не води до насищане
Оксалатите и фосфатите в храните потискат усвояемостта на Са, Оксалатът е най-мощния инхибитор на Са абсорбция образува неразтворим комплекс.
Фитатите по-слабо инхибират Са абсорбция, но се намират в много по-големи количества в тънките черва, поради което се считат за основен инхибитор на Са абсорбция (ръжен хляб)
Абсорбцията се подобрява от плодови к-ни (плодове, фрешове)
Функции :
Минерализация на костите:
-
Образуване на основния неорганичен компонент на костите – хидроксиaпатит (60% от теглото на костите)
-
Ежедневно се депозират 150 мг Са в скелета във възрастта 10-19 г., когато скелетът расте
-
При възрастните – динамично равновесие между депозирането и резорбцията на Са и Р (400 мг Са и 500 мг Р се обменят всеки ден между костите и плазмата), дължащо се на поддържане на здрав скелет непрекъснато ремоделиране
Съсирване на кръвта
Са 2+ (Фактор IV): ключов компонент на активация на интринзик и екстринзик фактор Х в коагулационната система, Намаляването на Са предизвиква намаляване способността да се образуват кръвни коагулуми
Участие в клетъчните регулаторни механизми
-
Ниско ниво на Са в клетъчния цитозол (клетъчните мембрани са относително непроницаеми за Са, бързо елиминиране на Са от цитозола)
-
Увеличаването на интрацелуларния Са 2+ индуцира предаване на сигналите до различни таргетни молекули →клетъчни отговори, свързани с клетъчното делене, клетъчния мотилитет, контрактивност, фертилитета. Поддържане на мускулния контрактилитет!
-
Калциевите йони регулират свързването на вит. В1 с нервните мембрани.
-
Посредничи в осъществяване регулиращата функция на редица хормони; имунитет
Потребности от Са
Възраст/ Пол |
Калций (мг/ден ) |
1-3 год. (м,ж) |
500 |
3-7 год. (м,ж) |
800 |
7-10 год. (м,ж) |
1000 |
10-19 год. (м,ж) |
1300 |
19-60 год. (м,ж) |
1000 |
60+ год. (м,ж) |
1200 |
Бременност и кърмене < 19 год. >19 год. |
1300 1000 |
Потребности от Са
Са потребности се определят от количеството Са, необходимо за заместване на задължителните дневни загуби при възрастните индивиди, а при деца за гарантиране и на нормално скелетно развитие и растеж.
По време на пубертета се формира около 45% от общия обем на скелета в зряла възраст. Минералното съдържание на скелета в този период нараства с 8.5%. За изграждане на максималната костна маса е нужно дневният прием да надвишава дневните загуби, така че до 30 год. организмът трябва да бъде в положителен Са баланс.
След пубертета до 30 год. скелетът нараства с още 10%, но с по-бавно темпо. Адекватният прием през този период гарантира профилактика на възрастовата редукция на костната маса.
Адекватният прием на Са при жените в менопауза забавя прогресирането на остеопорозата.
Ефект на Са дефицит
-
Всекидневни загуби на Са с урината и фекалиите
-
Ако загубите на Са не се възстановяват чрез хранителен прием, нивото на Са в плазмата се поддържа чрез резорбция от костите под действието на паратхормона
-
рахит при децата (деца, хранени с овче мляко, богато на Р, но бедно на Са; хранени основно със зърнени храни, които са богати на фитати и предизвикват Са малабсорбция)
-
остеомалация или остеопороза при възрастните, по-често при жените (1/3 от жените и 1/6 от мъжете получават остеопоротични фрактури)
-
Понижено ниво на йонизиран Са в плазмата предизвиква тетания (хипопаратиреоидизъм, дефицит на вит. D)
-
Хиперкалцемия
-
Случаите на хиперкалцемия са редки и се срещат при заболявания и висок прием на витамин D и Са с хранителни добавки
-
Горни граници на безопасен прием на Са – 2500 мг/ден
-
Заболявания, предизвикващи хиперкалцемия:
-
Ракови заболявания
-
Първичен хиперпаратиреоидизъм
-
Сакроидоза и други грануломи
-
Тиреотоксикоза
Хранителни източници
-
Мляко и млечни продукти – най-важен хранит. източник – 50-75% от хран. прием
-
Зърнени храни и зеленчуци – източник на около 25% от Са
-
Съдържанието месо и риба е ниско; сардините, които се консумират с костите – богат източник
-
В повечето храни Са е представен като прости органични и неорганични йони